Edzések a járvány idején

Edzések a járvány idején

A kialakult járványügyi helyzetben akadémistáink is otthon végzik edzéseiket, ebben edzőink folyamatosan igyekeznek segítségükre lenni. U19-es csapatunk vezetőedzőjével és a Székelyföld Labdarúgó Akadémia megbízott szakmai igazgatójával Dusinszki Zoltánnal beszélgettünk.

A koronavírus járvány az aktív életet élő sportolókat, edzőket is ugyanúgy érinti, mint mindenki mást. Ön, hogy éli meg ezeket a mindennnapokat?

"Sajnos elég nehezen, mert a csapattal egy 8 hetes felkészítőt végeztünk el, amiből két hét Ciprusi edzőtábor volt és készültünk a bajnoki rajtra. Egy héttel a rajt előtt lefújták a bajnokságot, a lendületet megtörték a csapatban és egyáltalán nem is tudjuk, hogy mikor lesz folytatás."

Nemcsak az ifjúsági bajnokságot, hanem profi ligákat, Európa bajnokságot is halasztottak, sőt olimpiát is. Mennyire lehet formában tartani, egyáltalán gyakorlatokat elvégeztetni így a csapattal, hogy nem is látja őket?

"Első szempont az egészség, mindenkinek az egészsége a legfontosabb. Mi megpróbáljuk online tartani a kapcsolatot és próbálunk heti programot küldeni a bajnoki hét terhelése alapján és azáltal próbáljuk kontrollálni, hogy kisvideókkal visszajelzéseket adnak, illetve elmondják, hogy érezték magukat azon az edzésen. Szombatra mindig egy mérkőzés terhelést próbálunk adni nekik viszont ez inkább fizikai terhelésről szól és labda nem nagyon van benne."

Nem elhanyagolható az a tény sem, hogy a foci egy csapatjáték.

"Igen, így van, mint csapat online együtt vagyunk, tehát kommunikálunk, látjuk egymást a képernyőn, hogy mit csinál a másik, viszont nem vagyunk élőben együtt. De, én azt mondom, hogy a legfontosabb az, hogy valamilyen szinten tartani tudjuk a fizikai állapotot, hogyha esetleg elkezdődne a bajnokság, mondjuk én annak nem látom lehetőségét. Őszre viszont nem szeretnénk, ha lenne 3-4 hónapos kimaradás."

Lát bármilyen pozitívumot a koronavírus járvány által okozott helyzetben?

"Sport szempontból én nem látom, inkább azt látom, hogy a megadott feladatokat a srácok, hogy értik meg, hogy oldják meg, hisz ez nekik egy egyéni kihívás. Ami a csapatjátékot illeti szerintem nagyot fog változni a csapatjátékunk is, de maga az egész sportvilág is, és talán az egész életünk is fog változni, át kell gondoljuk, le kell lassuljunk picit, mert most lelassultunk ugyan, de ebből, hogy tudjuk visszavenni azt a tempót amit azelőtt végeztünk, az számomra kérdés."

Edzőként nem lehet könnyű ilyen körülmények között naponta új és érdekes feladatokat adni a fiataloknak, konzultál esetleg más kollégákkal?

"Az első héten ki adtunk egy átlagos futást és két nap erősítést, de hamar rájöttünk, hogy ez túl száraz, főleg 4-5 hétig elvégezni. Ezért összeült az edzői stáb, az erőnléti edzők és kialakítottunk egy olyan programot, hogy minden nap más feladatok vannak kiadva, erőnléti, gyorsasági, intenzív. A szombati program úgy van kialakítva, hogy mérkőzés terhelést próbálunk kialakítani, tehát 8 kilométeres különböző típusú szaladások, mérkőzés terheléses gyakorlatok. A napokban megkaptuk a visszajelzést is, volt ami jól sikerült, volt ami nem, ezért bele kell nyúlni, de viszont erre a hétre már javítottunk, új gyakorlatokkal bővítettük ki a programot."

Ön szerint mikor érhet véget a járvány és egyáltalán mikor láthatja újra együtt a csapatát?

"Én abban reménykedek, hogy május közepén össze tudunk ülni, hogy eltudjuk kezdeni közösen az edzéseket és megtudjuk nézni, kik azok a játékosok, akik jövőtől a felnőtt futballhoz kell bekapcsolódjanak és kik azok, akik az U19-es csapatban fognak tudni játszani. Ugyanakkor fontos volna az is, hogy az akadémiára beérkező játékosokból kialakítsunk egy U16-os csapatot is, amit május végére megkéne oldani." 



Hozzászólások



Fejtsd ki véleményed, szólj hozzá te is. A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.


Vissza