Események | Előre budai srácok – Az 1956-os magyar forradalomra emlékeztek akadémistáink

Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából Orbán Zsolt tartott előadást szerdán este a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bentlakó tanítványai számára.

Események | Előre budai srácok – Az 1956-os magyar forradalomra emlékeztek akadémistáink

Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából Orbán Zsolt tartott előadást szerdán este a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bentlakó tanítványai számára. Az előadás sportos keretet kapott.

A részvevők felvezetésként meghallgatták a magyar forradalom és szabadságharc 10. évfordulója alkalmából Pier Francesco Pingitore által írt Avanti ragazzi di Buda (Előre budai srácok) című kommunistaellenes dalt, amely hamarosan népszerűvé vált a római egyetemisták, majd az SS Lazio szurkolótáborának ultrái körében.

Ezt követően a második világháború utáni kétpólusú világ kialakulásával, illetve a magyarországi és romániai kommunista hatalomátvétel rövid történetével ismerkedtek meg a focisok. Az előadás gerincét az ’56-os események okainak, lezajlásának és következményeinek bemutatása képezte. A rövid ismertetésben helyet kaptak az erdélyi és a csíkszeredai események, valamint ezek súlyos következményei is.

A sportos zárást a melbourne-i vérfürdő bemutatása jelentette. Közismert, hogy alig pár héttel a magyar szabadságharc vérbe fojtása után az Ausztráliában rendezett nyári olimpiai játékokon, december 6-án Magyarország a Szovjetunióval játszott a vízilabda döntőbe jutásért. Az indulatokkal teli mérkőzésen, 4–0-as magyar vezetésnél az egyik szovjet játékos erős ütést mért Zádor Ervinre, akinek felszakadt a szeme alatti bőre és vérezni kezdett. A vérző magyar pólós képe körbejárta a világot és fokozta a magyarsággal szembeni rokonszenvet. Amit lehetetlen volt megtenni a szovjet tankokkal szemben, azt megtették a vízilabdás srácok a medencében, így véve egyfajta revansot a szovjetek fölött.

A focis legények a sportos keretbe öltöztetett rendhagyó történelemóra által közelebb kerültek szűkebb és tágabb térségünk múltjához.



Hozzászólások



Fejtsd ki véleményed, szólj hozzá te is. A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.


Vissza