Pontosítás utánpótlás válogatottjainkkal kapcsolatosan
Büszkék vagyunk növendékeinkre!
Március hónapban megmozdultak a korosztályos válogatottak, összetartások, barátságos mérkőzések követték egymást. Ezekről a sportsajtó is hírt adott, akadémiánk munkájának egyfajta elismerése, amire például a Gazeta sporturilor hívta fel a figyelmet, hogy Románia U19-es válogatottjának keretébe az FK Csíkszereda adta a legtöbb játékost! Nem kívánok listát gyártani a különböző korosztályokba most behívott játékosainkról, hiszen ugyanaz a „trend” folytatódott: Románia gyakorlatilag minden U21 alatti válogatottjában van az FK Csíkszeredának játékosa, sajnálatos módon ez Magyarország hasonkorú válogatottairól továbbra sem mondható el…
Ez a helyzet nem először vet fel kérdéseket, ezúttal a Magyarország-Románia U18-as barátságos mérkőzés apropóján érték támadások innen is, onnan is akadémiánkat, hiszen a találkozón úgy a román mint a magyar csapatban is volt egy-egy növendékünk (a magyar színeket képviselő Szin Ferenc már a Puskás Akadémia csapatát erősíti), az U19-es román válogatottba behívott Corbu Marius (szintén az FK növendéke, ma már a Puskás Akadémia játékosa) ügyében pedig a román sportsajtó vádolta teljesen oktalanul „lopással” a Magyar Labdarúgó Szövetséget.
Mivel az „interneten minden szabad” jelszóval játékosainkat és akadémiánkat is rengeteg támadás érte ezekben az ügyekben, újra pontosítunk, ezúttal hosszabban kitérünk erre az érzékeny témára. Reméljük, az alábbi sorok segítenek eloszlatni több félreértést.
Először is nézzük a kifogásokat, vádakat mindkét oldalról. Az internet magyar ultrái szerint „magyar pénzből” tartott akadémia ne adjon játékost a román válogatottba; aki a románokhoz megy játszani, az áruló, miért vannak egyáltalán románok az akadémiánkon, illetve csapatainkban. A román fél problémái fordítottak: miért adunk játékosokat Magyarországra, miért beszélünk magyarul a pályán, miért kapunk “magyar pénzt” és nyilván számukra a magyar színekben játszó gyerekeink az árulók.
Fontos tudni: az FK Csíkszereda által működtetett Székelyföld Labdarúgó Akadémia megalakítása óta legfontosabb céljának tartja az erdélyi magyar-székely identitás erősítését a labdarúgás által. Ez nem üres szólam, hanem alapszabályzatba foglalt kötelességünk, mint ahogyan azt is alapszabályzatunkba foglaltuk, hogy felnőtt csapatunk keretének legalább nyolcvan százaléka magyar kell legyen. Fontos tudni azt is, hogy akadémiánkon magyarul beszélünk edzéseken és edzésen kívül egyaránt. De itt azt is meg kell jegyeznem, hogy nem az 1913-as esztendő Erdélyében élünk és bizony, alközpontjainkból jönnek vegyes családban élő vagy román tehetségek és olyan magyar gyerekek is, akik sajnos, törve vagy egyáltalán nem beszélnek magyarul. Ezen növendékeink magántanár segítségével sajátítják el a nyelvet és erre nemcsak azért helyezünk hangsúlyt, hogy egy jót magyarkodjunk! Akadémiánk növendékei számára a magyar futball logikus „célpont”, az ottani körülmények csábítóak – de a magyar nyelv tudása óriási előnyt jelent, román nemzetiségű növendékeinknek is. Ami pedig az ide vonatkozó román részről érkező vádakat illeti, válaszunk rövid: alkotmány garantálta jogainkat gyakoroljuk.
Az utánpótlás válogatottak kérdést illetően az FK Csíkszereda vezetősége már a kezdet kezdetén felvette a kapcsolatot a Magyar Labdarúgó Szövetséggel. Az elvi síkon mozgó tárgyalások sikere ellenére mégis nagyon kevés gyerekünk jutott oda, hogy magára öltse a meggypiros mezt. Ennek magyarázata egyszerű, bevágom ide a FIFA alapszabályzatának vonatkozó cikkelyét, melyet az MLSZ illetékese küldött el nekünk:
A játékosokat egynél több Szövetség képviseletére feljogosító állampolgárság esetén
- Egy játékos, aki az 5. szakasz feltételei értelmében jogosult egynél több Szövetséget képviselni állampolgársága alapján, az egyik ilyen Szövetség nevében csak akkor játszhat nemzetközi mérkőzésen, ha amellett, hogy rendelkezik a megfelelő állampolgársággal, teljesíti legalább az alábbi feltételek egyikét:
- A megfelelő Szövetség területén született;
- A biológiai anyja vagy apja a megfelelő Szövetség területén született
- A nagyanyja vagy nagyapja a megfelelő Szövetség területén született;
- Legalább két éve folyamatosan a megfelelő Szövetség területén él.
- Tekintet nélkül a fenti 1. bekezdésre, a közös állampolgárságon osztozó Szövetségek megállapodhatnak, melynek értelmében a jelen szakasz 1. bekezdésének (d) pontját teljesen törlik vagy módosítják, hogy hosszabb határidőt határozzanak meg. Az ilyen megállapodásokat a Végrehajtó Bizottságnak be kell nyújtani és annak jóvá kell hagynia.
A lényeg tehát a következő: az FK Csíkszereda azon játékosa lehet magyar utánpótlás-válogatott, aki Magyarországon született, vagy legalább a szülei, vagy nagyszülei Magyarországon születtek, illetve legalább két éve Magyarországon él. Konkrét példa: Szin Ferenc anyai nagyszülei az akkor Magyarországhoz tartozó Észak-Erdélyben születtek, ő nemcsak román, hanem magyar állampolgár is, tehát a játékos pályára léphet hivatalos mérkőzésen Magyarország színeiben. Ami viszont nagyon szomorú ebben a témában: az idő teltével egyre kevesebb az olyan növendékünk, akiknek nagyszülei az akkori Magyarországon születtek, vagy éltek, a szabályzat ezen szakaszát már nem sokáig használhatjuk. Lehetnek – és nagyon remélem, hogy lesznek is – olyan volt növendékeink, akik, miután legalább két esztendőt Magyarországon játszanak, magukra ölthetik a meggypiros mezt. A jövőt illetően tudomásunk van róla, hogy több nemzeti szövetség (köztük a magyar és a román is) változtatni, könnyíteni szeretné ezt a szabályzatot, de ez még nem jött össze. Elnézést, hogy mindezt ilyen szájbarágóan és hosszan írtuk le, de itt van a probléma lényege, ahhoz, hogy valaki ebben a kényes kérdésben véleményt formáljon, ezeket a tényeket ismernie kell. Külön felhívjuk az árulót kiáltók figyelmét arra, hogy az átjárás lehetséges, azaz egy olyan gyerek, aki román színekben hivatalos mérkőzést játszik mondjuk az U17-es korosztályban, nyugodtan lehet magyar nagyválogatott!
Edzőink, játékosaink munkájának köszönhetően az FK Csíkszereda ifjúsági korosztályai általában a romániai utánpótlás bajnokságok kiemelkedő csapatai között vannak – e sorok írásakor U19-es csapatunk első az elitbajnokságban, az U17 pontegyenlőséggel második. Értelemszerűen a kiemelkedően jól teljesítő gyerekeink meghívást kapnak Románia válogatottjába és szögezzük le: az FK Csíkszereda ezeknek a meghívásoknak eleget tesz, büszkék vagyunk azokra a növendékeinkre, akiket tudásuk, tehetségük eljuttatott Románia utánpótlás válogatottaiba. Mint ahogyan erdélyi magyarként büszkék vagyunk – és csak két példát említünk a több százból - a 108 alkalommal román válogatott, majd román szövetségi kapitány Bölöni Lászlóra, vagy a négyszeres román olimpiai bajnok Szabó Katalinra! Olyan személyiségeket soroltam fel, akik úgy képviselték Romániát, hogy magyarok, székelyek maradtak és büszkék voltak erre.
Akadémiánkon futballistákat nevelünk. Magyarul, magyarnak kívánjuk nevelni döntő többségüket, olyan időkben, amikor – Erdélyt behálózó alközpontjaink helyzetéből is kiindulva – felgyorsulóban az asszimiláció. Akadémistáink száz százaléka erdélyi vagy a Partiumból jött, ebből több mint nyolcvan százalék magyar állampolgár is, az FK Csíkszereda vállaltan „magyar klub”, (támad is érte a román sajtó egy része eleget). De tudomásul kell vennünk, hogy csapataink a romániai nemzeti bajnokságokban szerepelnek, klubunk a Román Labdarúgó Szövetség tagja, viszonyunk egyébként korrekt, jó ezzel a szövetséggel, de tudomásunk szerint jó és korrekt a román és a magyar szakszövetség egymásközti viszonya is. Növendékeink számára, akik, hivatásos labdarúgók szeretnének lenni, ezért vannak itt, az utánpótlás válogatott ugródeszkát jelenthet karrierükben, ezt meg kell érteni. Ezek a gyerekek semmiképpen sem árulók, hanem olyan sportolók, akik munkájuknak köszönhetően eljutottak az utánpótlás válogatott szintig, legjobb tudásuk szerint próbálnak helyt állni Románia válogatottaiban a nemzetközi porondon és ismételjük, az FK Csíkszereda büszke ezekre a gyerekekre.
Végezetül rámutatunk egy olyan helyzetre, amikor bírálóink érthető módon árulózhatnának: ez az eset, amikor egy székely, vagy magyar növendékünk jogosult lenne arra, hogy szerepelhessen bármelyik válogatottban és ő nem a magyar színeket választja. Ilyen eset azonban egy sem volt és szerintünk nem is lesz.
Szondy Zoltán