Magyarországi futball-szakemberek előadásait hallgathatták meg a Székelyföld Labdarúgó Akadémia és alközpontjainak edzői, vezetői, munkatársai szerdán az FK Csíkszereda és Székelyföld Labdarúgó Akadémia által szervezett szakmai napon.
Magyarországi futball-szakemberek előadásait hallgathatták meg a Székelyföld Labdarúgó Akadémia és alközpontjainak edzői, vezetői, munkatársai szerdán az FK Csíkszereda és Székelyföld Labdarúgó Akadémia által szervezett szakmai napon. Az esemény vendége volt a közelmúltban visszavonult, 86-szoros magyar válogatott labdarúgó, Szalai Ádám, aki az akadémia növendékeivel is találkozott.
Az FK Csíkszereda és a Székelyföld Labdarúgó Akadémia által szervezett szakmai fórumok, továbbképzések sorában tartott klubunk szakmai napot Csíkszeredában. A Csíki Moziban rendezett eseményen a magyar Sportért Felelős Államtitkárság égisze alatt működő Labdarúgó Módszertani Központ szakemberei tartottak előadásokat.
Az eseményen elsőként az FK Csíkszereda elnöke, Szondy Zoltán, köszöntötte a résztvevőket. A sportvezető néhány gondolatébresztő kérdést tett fel beszédében a hallgatóságnak. Mint fogalmazott, érdemes időről időre visszatekinteni arra, hogy a tíz évvel ezelőtt megalakult Székelyföld Labdarúgó Akadémián, illetve a Kárpát-medencei Akadémiai Rendszerben részt vevő szakmai műhelyekben megfogalmazott célok megvalósultak-e, illetve közelítenek-e a megvalósuláshoz?
Ilyen célok a magyar nyelven oktató szakemberek képzése, a magyar egyesületek alapítása, illetve a felnőtt játékosok kinevelése. Szondy Zoltán hozzáfűzte, több jó eredményt tud felmutatni az elmúlt években a képzési rendszer, ám mindig van miben és hová fejlődni.
„Azt remélem, hogy ezek a találkozók is hozzásegítenek minket, hogy azzal is nézzünk szembe, mi az az elmúlt tíz évben, amit elmulasztottunk, vagy rosszul csináltunk” – fogalmazott Szondy Zoltán.
Az elnöki köszöntőt követően Varga Károly, a Kárpát-medencei Akadémiai Rendszer (KMAR) szakmai vezetője adott szakmai helyzetjelentést az akadémiai rendszer működéséről. A szakember többek között kitért a KMAR tornák rendszerére, a rendszerben fejlődő tehetségek tesztelésére, vagy például a KMAR-válogatottakra is. Mint Varga Károly kiemelte, mintegy 3 ezer sportoló fejlődik az akadémiai rendszer keretein belül, ezen kívül 11 ezer fiatalra van rálátásuk a szakembereknek az alközpontokon keresztül.
Milyen lesz a jövő futballja?
A Labdarúgó Módszertani Központ működését és feladatait Liszkai Dezső, a központ vezetője mutatta be. Részletekbe menő előadásában elhangzott, hogy a központnak irányt kell mutatnia, stratégiákat alkotnia, javaslatokat tennie a sportág fejlesztése érdekében. Kiemelte ugyanakkor, hogy ellenőrző funkciót is ellátnak, az anyaországból érkező támogatások felhasználását auditálják. Liszkai Dezső kitért a jövő futballjának és a jövő futball-játékosainak jellemzőire is.
Az elődadók között köszönthettük Szalai Ádámot, a magyar válogatott egykori támadóját és csapatkapitányát. A közelmúltban visszavonult játékos a Labdarúgó Módszertani Központ szakmai és képzési tanácsadójaként a pre-akadémiai és az akadémiai képzés alapelveit foglalta össze saját pályafutásából vett példákkal szemléltetve.
Az előadások sorában Marczinka Tamás a sporttudományos háttérről, Nagy Márton a stábok felépítéséről tartott bemutatót. A szakmai napot Liszkai Dezső, az akadémiai rendszer minőségbiztosításról szóló előadása zárta.
Akadémiai találkozó
A szakmai előadásokat követően Szalai Ádám a Székelyföld Labdarúgó Akadémia növendékeivel vett részt kötetlen beszélgetésen. Öröm volt látni, ahogy munkatársaink „bátorító” kezdő érdeklődését követően milyen nagyszámú, tartalmas, jól megfogalmazott kérdést tettek fel elitligás együtteseink játékosai. Szalai Ádám pedig a rá jellemző nyitottsággal és őszinteséggel felelt minden kérdésre, majd hosszasan fényképezkedett a csapatokkal, edzőkkel, játékosokkal.