Interjú | "Ha megvan a technika és a taktika, akkor győzelem is lesz" - Kollár Péterrel beszélgettünk

Kollár Péter 2023. márciusában vette át felnőtt női csapatunk irányítását. A vezetőedzői feladatok mellett az FK Csíkszereda, Székelyföld Labdarúgó Akadémia női szakágának szakmai irányításáért is a magyarországi szakember felel. Az elmúlt másfél év tapasztalatairól beszélgettünk.

Interjú |  "Ha megvan a technika és a taktika, akkor győzelem is lesz" - Kollár Péterrel beszélgettünk

Kollár Péter 2023. márciusában vette át felnőtt női csapatunk irányítását. A vezetőedzői feladatok mellett az FK Csíkszereda, Székelyföld Labdarúgó Akadémia női szakágának szakmai irányításáért is a magyarországi szakember felel. Az elmúlt másfél év tapasztalatairól beszélgettünk.

Nem csupán a felnőtt csapat felkészítése volt a feladatod, hanem az FK Csíkszeredánál, a Székelyföld Labdarúgó Akadémiánál a női szakágat is felügyeled. Miből áll ez a munka, és hogyan telt ez az év, hogyha értékelned kell ilyen szempontból?

A tavalyi évben kezdtük el ezt a projektet. Ugye az volt a célunk, hogy első körben tömegesítsünk, tehetségeket keressünk, olyan lányokat, akik szeretnének ezzel a sporttal, a labdarúgással foglalkozni. Szerencsére tavaly már sikerült létszámokat produkálni, idén pedig az volt a cél, hogy az U9-es, illetve az U11-es csapatunkba minél több játékost vonzzunk be, és ezáltal egy folyamatosságot el tudjunk indítani a felfele áramoltatással.

Minden korosztályban sikerült csapatot indítani, vagy országos bajnokságban, vagy regionális bajnokságban. Szereztünk egy országos bajnoki címet U17-es korosztályban, felnőtt szinten kupadöntőben játszottunk és bronzérmesek lettünk a bajnokságban. Az U15-ös lányok ismét bejutottak a négyes döntőbe. Ha mindezeket nézzük, akkor gondolom, elmondhatjuk, hogy sikeres szezonon vannak túl a csapatok.

- Igen. Onnan kezdeném, hogy volt szerencsém azért a lányokat edzéseken is végigkísérni, illetve sok mérkőzésüket sikerült megnéznem. Elindultunk egy szakmai úton, elkészítettük a lányoknak is a periodizációját, mi az, amire kell figyelni, technika, taktika, illetve mi az, amire figyeljenek a kollégák. Sikerült elmozdulni, de azt érzem, hogy még mindig van olyasfajta dolog, ami hiányérzetet okoz.

Ugye az U17-es csapatot most indítottuk először, a tavalyi U15-ös csapat szintén a négyes döntőbe jutott. Belőlük, illetve a felnőtt keretnek egy bizonyos részéből, azokból, akik nem sok lehetőséget tudtak volna kapni, állt össze az U17-es csapatunk. Természetesen az idei év nehéz volt ebből a szempontból számukra, mert egy újonnan alakult csapatnak nyilván nem az a cél, hogy tömegesítsünk, hanem az, hogy megtaláljuk azokat a játékosokat, akik a következő 1-2 évben a felnőtt csapatot fogják tudni majd alkotni. Szerencsére párhuzamosan az U15-ös csapatban szintén van három-négy ügyes kislány, akik ugye fel tudtak játszani az U17-es csapatban, így nagyon jó mag alakult ki, akik aztán meg tudták nyerni az U17-es bajnokságot.

Hogy állunk szakemberekkel a csapatok mellett?

Minden csapatunk mellett gyakorlatilag két edző biztosan dolgozik. Nyilván vannak, akik most kezdték a pályát, vannak, akik már egy kicsit előrébb tartanak, többen most már járnak a B licences képzésre.

Azt tudom mondani, hogy a szakággal együtt valószínűleg ők is sokat tudnak fejlődni. Ha kicsit kitekintünk országosan, szembetűnő, hogy kevés, legalábbis utánpótlás szinten kevés, igazán éles meccset játszottak a lányok, nagyarányú győzelmek voltak, simán masíroztak be a döntőkbe.

Miből ered ez? Országosan van egy kicsit elhanyagolva a női labdarúgás? Hogyan látod ezt?

Szerintem egyelőre még országosan. Románia most kapcsolódott be az UEFA által létrehozott női projektbe. Nyilván Európának a nyugati részében már 7-8 éves előnyben vannak. Itt pont ennyi lemaradás is van körülbelül, de én azt látom, hogy a Farul, a Kolozsvár és a Temesvár, illetve mi, akik jelenleg képviseljük az elitet. Szerintem ezt fogjuk is tudni tartani a következő két-három évben. Évről-évre látszik az, hogy akár az U9-eseknél, 3-4, az U11-eseknél 2-3 ügyes kislány van. Az U13-as bajnokságra speciális, mert van az SZLB nevezetű bajnokság, ahol a lányok fiúk között tudnak játszani, az itt bizonyítókat már az U15-ös csapatunkban szeretnénk majd leigazolni, illetve a környező településekről behozni játékosokat.

Milyen kihívásokat tartogat majd az új szezon, hogyan láttatok munkához? Kell-e valamire külön figyelmet szentelni?

Szerintem a legfontosabb, hogy az U9-es, illetve az U11-es csapatunk mindig teljes létszámmal tudjon működni. Ha ezek a csapatok 15-20 fővel rendelkeznek, ahogy haladunk egyre-egyre feljebb, ebből kialakul egy 8-10-es mag, aki biztosan egy elitet fog tudni képezni. Hozzájuk jönnek, akik környező településeken fiúk között fociznak. Ez szerintem a legjárhatóbb út, és számunkra a legoptimálisabb. Az U17-es csapatban jelenleg is van 2-3 olyan kislány, akik ebben az évben kaptak lehetőséget mondjuk edzésen, vagy egy-két mérkőzésre el tudott velünk jönni. Rájuk a következő évtől biztos, hogy nagyobb szerep hárul, mert az a cél, hogy őket előtérbe tudjuk majd helyezni.

A felnőtt csapatot is te irányítod. Rendkívül eredményes szezonon vagytok túl. Hogyan tovább? Milyen célokkal vágunk neki az ősznek, lehet-e valamit tudni a csapat jövőjéről, összetételéről?

A csapatnak a tengelye az mindenféleképpen egyben marad. És hozzájuk szeretnénk olyan játékosokat hozni, akik főleg a támadásokban tudnak segíteni, illetve egy játékos mindenképpen kell majd a védelembe.

A jövővel kapcsolatosan milyen gondolatokat fogalmaznál még meg?

A versenyeztetés szempontjából jó, hogy a csapataink szerepelnek ezekben a bajnokságokban, mert nem mindig lányok között játszanak, hanem van, hogy fiúk között is. Ez a későbbiekben nagy előny lesz számukra, nekünk pedig azért fontos, mert azt mondom, hogy négy éven belül újra eljöhet az az idő, hogy mondjuk a csapatnak a 30-40 százalékát helyiek tudják majd alkotni. Itt van Lőrincz Kitti, Tănase Dorina, Eros Teodora, Nombot Annabelle, Trinfuj Boglárka, az U13-ban szintén van 2-3 nagyon ügyes kislány, ők folyamatosan fognak felfele jönni. Ebben az évben szerintem a kollégáknak is le kell tudni vonni a konzekvenciákat, hogy mi az, amiben tudtak sikeresen fejlődni, és mi az, amiben még kell tudni fejlődni. Szoktunk edzői értekezleteket tartani, ahol ezekről egy picit beszélgetünk. A lányoknál szerintem a technika a legfontosabb. Nem tudnak annyit, nem foglalkoznak annyit magával a labdával, mint mondjuk egy fiú, aki napi 3-4 órát esetleg focizik iskolában, iskolán kívül, edzésen, edzésen kívül. Sajnos a lányoknál ezt egy másfél órába bele kell sűríteni. Természetesen a győzelmek is nagyon fontosak, de ha megvan a technika, megvan a taktika, akkor győzelem is lesz.

Farkas Endre



Hozzászólások



Fejtsd ki véleményed, szólj hozzá te is. A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.


Vissza