Superliga | La o transversală de egalare pe terenul Farului

Am început noul sezon al Superligii cu patru înfrângeri în patru meciuri, însă la Ovidiu am fost foarte aproape de o performanță remarcabilă. Prin dubla lui Ádám Czékus am înscris primele noastre goluri din acest campionat, iar în prelungiri doar bara transversală ne-a despărțit de primul punct, pe terenul Farului Constanța.

Szuperliga | Egy kapufára a döntetlentől a Farul otthonában

Am început noul sezon al Superligii cu patru înfrângeri în patru meciuri, însă la Ovidiu am fost foarte aproape de o performanță remarcabilă. Prin dubla lui Ádám Czékus am înscris primele noastre goluri din acest campionat, iar în prelungiri doar bara transversală ne-a despărțit de primul punct, pe terenul Farului Constanța.

Am început partida cu o formulă mult schimbată față de meciul cu FC Argeș. Linia de patru fundași din fața lui Pap a rămas neschimbată, iar Tajti și Csürös și-au păstrat, de asemenea, locurile în echipă. În schimb, Stahl, Bödő, Czékus și Szalay au fost incluși în unsprezecele de start. În absența lui Szilárd Veres, banderola de căpitan a fost purtată de Lóránd Pászka, însă Veres a intrat pe teren la pauză și a preluat-o.

Gazdele au început cu aceeași formulă cu care obținuseră luni o remiză, 2–2, pe terenul FCSB-ului. Partida a început cu o întârziere de 11 minute din cauza unor probleme tehnice: au existat dificultăți atât cu sistemul VAR, cât și cu echipamentele de comunicare ale arbitrilor.

Aproximativ 25 de suporteri ciucani au însoțit echipa într-una dintre cele mai lungi deplasări ale sezonului. Fanii au încurajat FK-ul pe o căldură sufocantă, în timp ce, potrivit relatărilor lor, în sectorul oaspeților au avut la dispoziție un singur robinet pentru a se alimenta cu apă.

Farul a început mai ofensiv partida. În minutul 18, după pasa în adâncime a lui Sîrbu, Ahlinvi a trimis mingea în plasă, însă, la capătul unei verificări VAR care a durat aproape trei minute, golul a fost anulat pentru ofsaid.

Șase minute mai târziu, gazdele au deschis scorul printr-un gol regulamentar. Sylvestre a fost oprit neregulamentar la aproximativ 21 de metri de poartă, iar Doicaru a executat impecabil lovitura liberă, trimițând mingea în vinclul din stânga (1–0).

În minutul 28, centrarea joasă a lui Sîrbu de pe partea dreaptă a trecut printre picioarele lui Pászka și a ajuns la Rădăslăvescu, care a înscris din apropiere, din voleu (2–0).

Nu ne-am prăbușit după cele două goluri primite într-un interval scurt. În minutul 35, Czékus a scăpat spre poartă după pasa lungă a lui Hegedűs, a profitat de greșeala lui Dican și a finalizat cu calm. A fost primul gol al echipei noastre în actualul sezon al Superligii (2–1).

În minutul 39, la o nouă lovitură liberă periculoasă executată de Doicaru, Pap a respins mingea de sub bara transversală. Un minut mai târziu însă, avantajul gazdelor a redevenit de două goluri: Ahlinvi și-a câștigat duelul cu adversarul direct și a înscris cu capul din apropiere (3–1).

István Szabó a făcut două schimbări la pauză: Ódor a intrat în locul lui Szalay, iar Veres l-a înlocuit pe Tajti. În repriza secundă am jucat mult mai curajos și am reușit să ajungem tot mai des în apropierea porții Farului.

În minutul 62, Tóth-Pál l-a înlocuit pe Bödő, iar atacantul proaspăt intrat pe teren a devenit rapid unul dintre protagoniști. În minutul 69, acesta l-a driblat pe Dican în interiorul careului, apoi a centrat în fața porții, iar Czékus a trimis mingea în plasă cu capul (3–2).

Farul a încercat să decidă meciul pe contraatac. În minutul 76, după o minge pierdută, Doicaru a pornit spre poarta noastră, însă lobul său a trecut puțin peste transversală. Pe final, atât Pap, cât și Pászka au fost nevoiți să intervină la o acțiune periculoasă a gazdelor.

În minutul 88 am solicitat o lovitură de pedeapsă după intervenția lui Sîrbu în interiorul careului, însă arbitrul Gabriel Mihuleac a lăsat jocul să continue. În prelungiri, doar câțiva centimetri ne-au despărțit cu adevărat de egalare: după cornerul executat de Pászka, încercarea lui Vînă de a respinge mingea a lovit bara transversală a porții Farului.

După meci, antrenorul principal István Szabó a declarat că nu s-ar fi gândit că nici două goluri marcate nu vor fi suficiente pentru obținerea măcar a unui punct pe terenul Farului.

– Nu sunt deloc mulțumit de ceea ce am văzut în prima repriză, însă în partea secundă am muncit mult mai mult. Cred că, dacă depunem și mai mult efort și intrăm pe teren cu și mai multă determinare, atunci și norocul va fi de partea noastră, iar mingea va ricoșa din bară în poartă – a declarat antrenorul principal.

Superliga, sezonul regular, etapa a 4-a

FCV Farul Constanța–FK Csíkszereda 3–2 (3–1)

Ovidiu, terenul central al Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi, 8 august 2026.

Marcatori: Doicaru (24), Rădăslăvescu (28), Ahlinvi (40), respectiv Czékus (35, 69).

Cartonașe galbene: Tănasă (88), respectiv Csürös (41), Szabó (45+3), Ódor (50), Veres (89), Tóth-Pál (90+3).

FCV Farul Constanța: Munteanu – Bouzamoucha, Dican, Marins – Sîrbu, Njike (cpt.), Ahlinvi (Sima, 80), Țîcu – Sylvestre (Vînă, 71), Doicaru (Cojocaru, 80), Rădăslăvescu (Tănasă, 71).

Antrenor principal: Ioan Ovidiu Sabău.

FK Csíkszereda: Pap – Palmeș, Hegedűs (Trif, 76), Szabó, Pászka (cpt.) – Csürös – Stahl (Anderson Ceará, 73), Tajti (Veres, 46), Bödő (Tóth-Pál, 62), Czékus – Szalay (Ódor, 46).

Antrenor principal: István Szabó.

Arbitru: Gabriel Mihuleac.
Arbitri asistenți: George Bogdan Duță, Florin Iftode.
VAR: Horia Mladinovici.
AVAR: Cristina Mariana Trandafir.
Al patrulea oficial: Cristian Moldoveanu.

Etapa a cincea va aduce un duel istoric: în primul derby secuiesc din istoria primului eșalon românesc, Sepsi OSK va veni la Miercurea Ciuc. Partida va avea loc sâmbătă, 15 august, de la ora 18:30, pe Stadionul Municipal.

Attila Rédai
Foto: Farul Constanța



Comentarii



Exprimă-ți părerea, postează comentariul tău. Trebuie să te loghezi pentru a comenta.


Înapoi